25 Şubat 2008 Pazartesi

Linux üzerinde Crysis oynayın: StreamMyGames

Gözlerinize inanabilirsiniz... Evet yaklaşık 15dk. içerisinde Linux kurulu PC'nizde Crysis veya diğer son teknoloji ürünü oyunları oynayabilirsiniz gerçekten. Ancak bu Linux'un maarifeti değil, yok yok Microsoft'da DirectX kodlarını açmadı henüz :)

Aslında teoride oldukça basit bir teknoloji sayesinde sadece oyunlar değil pek çok uygulama uzaktan çalıştırılabiliyor. Bir sunucu üzerinde çalışan uygulamayı istemci bilgisayarınızdan kullanabiliyorsunuz. Bir web tarayıcı ve yüklediğiniz küçük bir servis programı aracılığı ile kurulan mp4 stream bağlantısı ile sunucuda çalışan performans canavarı uygulamaları bir low-end PC'de bile kullanabilirsiniz. Yani aslında bu olaya internetten etkileşimli bir video seyretmek de diyebiliriz.

Ancak anlamış olduğunuz gibi Crysis gibi bir oyunu şu anda internetten oynamanız teoride mümkün olsa da bunun için internet bağlantınızın bant genişliğinin Türkiye şartlarında bir hayli iyi olması lazım, örneğin teoride 1024x768 çözünürlükte bir video için minimum 4Mbps bir bant genişliği gerekli.

Evet arkadaş Ubuntu üzerinde Crysis oynuyor;


Bu hizmeti veren www.streammygame.com 'a üyelik ve 640x480 çözünürlükte mp4 hizmeti ücretsiz, 1280x720 için 10 USD karşılığı 1 yıllık kredi almanız gerekiyor. Çünkü uygulama sunucunuz yerel ağınızda da olsa streammygame sunucularındaki kullanıcı kimliği olmadan kullanamıyorsunuz.

Bu internet gerçekten şeytan icadı... :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder