7 Mart 2008 Cuma

Maaşlı Yazar-Düşünürler ve İnternet Devrimi

Birgün öyle bir icat yapılacak ki; günlük konuşma dilindeki kelimelerin yarısının anlamı yeniden yazılacak ve bir o kadar da yeni terim eklenecek, tıpdan pazarlamaya, bankacılıktan basın yayına, eğlenceden edebiyata, cinsellikten spora aklınıza gelebilecek her şeyin yapılış ve sunuş biçimi değişecek. İnsana tam bir devrim yapılacakmış havası veren bu icat internetden başka bir şey değil ve çoktan yapıldı. Ancak günlük yaşama yavaşça sokulmasından dolayı pek bir devrim havası estirmiyorsa da bundan 20 yıl önce yaşayan birisinin aniden bugüne ışınlandığında yaşayacağı şoku ve uyumsuzluğu hayal etmeye çalışınca internet'in herşeyi nasıl değiştirdiği daha net görülebiliyor.

Bunları düşünmeme neden olan şey internette izlediğim ve basında kendisine pek yer bulamayan bir yazar ve edebiyatçının videosu. Bu yazar bağımsız fikirlerini keskin ve sınır tanımayan üslubu ile dile getirmesiyle ünlü, eh böyle olunca pek çok hayranı olduğu gibi bir o kadar da sevmeyeni oluyor. Eğer internet denen icat olmasaydı bu yazarın yapabileceği sadece kitaplarıyla okurlara ulaşmaktan ibaret olacaktı çünkü basın patronları ne o taraf ne bu taraf dinlemeden her an herkesi yerin dibine geçirebilcek bir yazara köşe ayırmak istemiyor, tv'ler de aslında reytingi bol olabilecek bir üslubu olsa da her an mahkemelik olabilecek birisini ekrana taşıyarak başını ağrıtmak istemiyor.

Sonuçta bu yazarı, uygulanan ağır ambargo nedeniyle geleneksel basın ve medya camiasında görmek, dinlemek mümkün değil. Ancak internet, basın ve medya kelimelerinin geleneksel anlamlarını bir kenara itip yeniden tanımladı. Artık bu yazar ve bunun gibiler hiçbir basın patronuna boyun eğmeden, hiçbir medya gücünden maaş alıp gebe kalmadan rahat ve özgürce tüm Dünya'ya çok rahat ulaşabiliyor, üstelik siz ne zaman isterseniz her an orada sizi bekliyor. Bu yazar tahmin edebileceğiniz gibi Nihat GENÇ :)
Eğer basın ve medya dünyasında geleneksel düşünceler hızla değişmezse bu internet devrimi tüm medya patronlarını ve maaşlı geleneksel yazar-düşünür tiplemelerini silip atacak. (Umarım öyle olur)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder