17 Haziran 2014 Salı

Pardus'a Göç Etmiş Kamu Kurumları

Takip edenlerin bildiği gibi Pardus projesi 2011 yılı sonunda teknolojik ve idari olarak sona erdirilmişti. Tübitak 2012 yılında yine Pardus adıyla  farklı bir proje geliştirmeye başladı. O yıllarda yeni projenin ilk idarecilerinin basına verdiği röportajlardan hatırladığım kadarıyla kamuda yaygın kullanım, ileri teknoloji gibi ilkelerden heyecanla bahsediliyor kulağa çok hoş geliyordu.

Aradan geçen yıllarda proje nereden nereye geldi hiç takip etmedim. Zaten artık gelinen noktada Pardus projesinin ne kadar kallavi bir teknoloji olduğunun/olmadığının bir önemi yok. Önemli olan kamu kurumlarının ve kamu idaresinin Linux ve özgür yazılımları tercih etme konusundaki iradesi. Maalesef  böyle bir irade göremedik. Tıpkı 2012 öncesinde olduğu gibi.

Ben yine de tarihe not düşme açısından BİMER aracılığı ile Tübitak'tan Pardus'a göç eden kurumların listesini istedim, gelen cevap aşağıda;


06.06.2014 tarih ve .... sayılı başvurunuz, BİMER sistemi üzerinden 
Kurumumuza yönlendirilmiş, Kurumumuz tarafından incelenmiştir.

Pardus aşağıdaki Kamu Kurumlarında kullanılmaktadır:

- Milli Savunma Bakanlığı
- İSKİ
- Jandarma Genel Komutanlığı
- Gaziantep Halk Sağlığı Merkezi

Bu kurumlarda Pardus'a Göç yapmış toplam kullanıcı sayısı 
11 bin civarındadır.

Bilginize sunarız.

Zaten bu konu kamu idaresinin öncelikleri arasında zurnanın son deliği bile olmadığından kısa ve orta vadede pek umutlanmamak ve vatandaşların çocuğunun rızkından arttırıp ödediği vergilerin bir kısmının lisans anahtarları karşılığında ABD bankalarına aktarılmasını içimize sindirmek lazım.

4 yorum:

 1. Karanet'de hala XP kullanılıyor; bari ordan giriş yapsalar da elden geçirseler...

  YanıtlaSil
 2. Bergama belediyesi neredeyse tüm bilgisayarlarıyla geçmişti Pardus'a lakin 2009 seçimleri ve değişen yönetim ile beraber sadece Windows lisans ücretleri yaklaşık 60,000tl ya maloldu. Ama maalesef yöneticilerin bu konuyu ehline bırakması veya bu konuda bilinçli olması lazım. Çok zamanımı ve enerjimi harcadım kendim birçok şey öğrendim ama maalesef öğretemedim.

  YanıtlaSil
 3. Maalesef, bu konu kamu kurumlarının bilgi işlem birimlerinin insiyatifine bırakılmış, bu MSCE belgeli elemanlar gururla duvara astıkları belgeleri kamuda işe yaramaz birer çöp haline getirecek göç düşüncesini kabus olarak görüyor. Kısacası kamu idaresi kanun ve yönetmeliklerle bir irade göstermediği sürece kişisel çabalar hep geçici ve kısıtlı girişimler olarak kalacak.

  YanıtlaSil
 4. http://www.pardus.org.tr/pardus-egitimleri adresinden kamu eğitimleri hakkında bilig alabilirsiniz. Ayrıca kamu çalıştayı gerçekleştirilececk bilgilendirme ve göç talepleri alındı. http://www.pardus.org.tr/calistay-2014 adresten çalıştay hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu ve benzeri konularda bilgi almak için 444 5 773 nolu Pardus Destek Merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

  YanıtlaSil