30 Haziran 2008 Pazartesi

Pardus 2008, Nihayet...

Uzun bekleyişten sonra Pardus 2008'e kavuştuk, 2007'den bildiğimiz Pardus projeleri yeni teknolojilerle yenilenmiş olarak geldi, ayrıca görüntü yöneticisi gibi yeni projeler de var.

Herhalde ilk göze çarpan açılış sisteminde gfxboot kullanılmış olması, bu sayede daha şık ve işlevsel bir önyükleme sistemi oluşturulmuş. Diğer önemli bir değişiklik de yeni çekirdek, yani daha fazla donanım desteği.

Kurulum sistemi (YALI) bence oldukça başarılı, görsel ve işlevsel olarak 2007'den daha iyi, disk bölümleme kısmı daha anlaşılır olmuş, yükleme de biraz daha hızlanmış gibi. Ancak slayt olarak geçen paket tanıtım metinleri çok küçük kalmış, bu yazıları grafik olarak kullanılsa daha şık olurmuş, bir de kurulum ilerleme çubuğunun iki defa dolmasını beklemek de pek hoş değil.

COMAR ve diğer projelerdeki Dbus geçişi de kendini gösteriyor, bu sayede özellikle COMAR'ın zorg aracı pek çok kişiyi xorg.conf'u düzenlemekten kurtarıyor ve açılış sistemindeki seçeneklerle farklı modlarda KDE servisini açabiliyoruz, böylece bazı ekran kartı sorunlarında X'in açılmaması durumu pek çok yeni kullanıcı için kabus olmaktan çıkmış oluyor. Yetenekli görüntü yöneticisi de çok büyük bir ihtiyacı kapatmış oldu.

Paket yöneticisinin eski sistemlerde hızlandığı söyleniyor, ben henüz eski sistemime kurmadım. Ancak grafik arabirimin eskisi ile aynı kalmasını yadırgadım, sade ve kolay kullanımı iyi güzel de makyaj olarak 2008'e özel bir şeyler yapılabilirdi. Ben Paket yöneticisinin Tasma'ya eklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yeni Kaptan'da eksikliği hissedilen gerekli bazı eklemeler yapılmış iyi olmuş. Ancak 2007'deki Disk yöneticisi Tasma'da yok, oysa çok gerekli bir araç, neden yok anlamadım.

Bende RC sürümünde çalışan ses sistemi final sürüm ile çalışmadı, bu konuda forumlarda benzer konular geçiyor ve Pardus'a bildirdiğim hata kaydına da aynı sorunu yaşayanlar yorum yazmış. Ayrıca henüz depodaki Virtualbox paketi kurulamaz durumda.

Beklediğim gibi 2008 çok kararlı bir sürüm olmadı, en azından 2007.3 daha kararlı, ancak sistem altyapısı değiştiğinden bunu normal karşılıyorum. Bir kaç aya kadar güncellemelerle ve paket deposundaki eksikliklerin giderilmesiyle 2008'e geçmeyen kalmayacak diye düşünüyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder