29 Ocak 2010 Cuma

Pog artık Pardus depolarında

Pardus'ta henüz kolay yönetilebilen bir internet içerik filtresi arayüzü bulunmuyor, bu nedenle şimdilik en pratik çözüm filtreleme işini yapan bir DNS servisi kullanmak.

Geçen yıl bu amaçla kullanılabilecek OpenDNS servisi hakkındaki bir yazım özgürlükiçin'de yer almıştı. Ancak orada ddclient adında bir konsol programının kullanımını anlatmıştım ve o gün bu gündür Pardus'ta bu işi kolaylaştıracak bir araç hayali kuruyordum.

Birkaç ay önce bu amaçla biraz bilgi toplayıp ufak tefek kodlamalarla işe başladım ve birkaç hafta önce POG adını verdiğim program iş görür hale geldi. Pardus depolarına alınması için hata takip sisteminden başvurmuştum, sonunda bu gece katkı deposunda yerini almış.

İçerik filtrelemeye ihtiyacınız varsa OpenDNS'ten bir kullanıcı hesabı açıp bir ağ (network) oluşturun ve bu ağda filtrelemek istediğiniz içerikleri ayarlayın. POG'u paket yöneticisinden kurun ve ilk çalıştırdığınızda OpenDNS kullanıcı adınız, şifreniz ve ağ adınızı yazıp, düzenli güncelleme süresini tespit ederek kaydedin.

Servisi kullanıma almak için Ağ yöneticisindeki İsim Sunucu Ayarlarındaki sunucu listesinin en üstüne OpenDNS servisinin adresini ekleyin, bağlantı profilinizin İsim Sunucu seçeneğini de öntanımlı olarak ayarlayıp, bağlantınızı kapatıp açın.

POG, Ip adresinizi, OpenDNS hesabınızdaki adres ile, belirttiğiniz aralıklarla senkronize edecektir. Kullanıcılar root şifresini bilmediği veya kullanıcı yöneticisinden ağ ayarlarını değiştirmekle yetkilendirilmediği sürece filtreyi aşmaları kolay değildir, ayrıca "proxy/Anonmyizer" sitelerini de filtrelemeniz şart. Ancak ayarlardaki değişiklikler 5-10dk. sonra aktif olmakta.

Sorularınız veya tespit ettiğiniz hatalar varsa http://www.ozgurlukicin.com/forum/gonullu-calismalar/12738/ adresinden iletebilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder