17 Mayıs 2010 Pazartesi

Pardus belgeseli çekilebilme ihtimalini yükseltmek

Yıl 2023 olmuş ve T.C. 100 yılda neler yapmış diye bir belgesel çekiliyor diyelim ve Pardus projesi de belgesele alınmış. Veya aynı tarihlerde Pardus projesi için özel bir belgesel çekilecek. Böyle bir konuda yönetmen olsanız ilk arayacağınız belgeler herhalde bu günlere ait video görüntüleri veya olmadı fotoğraflar olacaktır.

Ben Pardus geliştiricisi olsam elimin altında hep bir kamera bulundururdum, sürüm kutlamaları, seminerlerin yolculukları, kulisleri, ofiste bilgisayar başında garip hareketler yapan veya kestiren hekır manzaraları, neşeli geek sohbetleri veya teknik toplantılardan birkaç manzara, kavgalar gürültüler, ofis taşıma manzaraları, pikinikler vs. artık 1-2 dakikalık da olsa ne yaşadıysam bunları kaydeder saklardım.

Şimdi düşünüyorum 2023'e gitmeye gerek yok, Pardus 1.0'ın veya 2007'nin çıkışı hakkında kimde ne kadar görüntü vardır? O günlerdeki geliştirici ekibe ve yaşananlara ait, o heyecan ve sıkıntıları anlatabilecek elde ne var? Bir Pardus belgeseli için yeterince zaman geçmiş, 6 yıl ve 5 sürüm olmuş.

Ayrıca söylemedi demeyin, 2023'de bugünlerin görüntüleri için iyi para verirler eminim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder