7 Temmuz 2011 Perşembe

Pardus'ta videodan parçalar kesip tek bir video olarak birleştirmek

Pardus Kurumsal 2'de Kdenlive gibi bir araç bulunmadığından video işleme ihtiyaçları için Avidemux veya konsol araçlarını kullanmak gerekiyor. Bugün yüksek kaliteli bir videodan birkaç parçayı alıp tek bir video olarak sunmam gerekti, Avidemux ile kestiğim parçalarda ses kanalını almayı başaramadım, zaman kaybetmemek için konsolu açtım ve aşağıdaki gibi birkaç komutla çok kısa bir sürede işi hallettim.

Önce videoyu izleyip kesmek istediğiniz bölümlerin başlangıç konumunu ve süresini saat:dakika:saniye olarak bir yere not edin, sonra konsolu açıp her bir parçayı sırasıyla aşağıdaki gibi ayrı bir video olarak kaydedin;


ffmpeg -i kaynak.mpg -ss 01:34:00 -t 00:17:30 -vcodec copy -acodec copy  vtr1.mpg


Burada [-ss 00:00:00] başlangıç konumunu [-t 00:00:00] ise süreyi belirtiyor, diğer parametreler video ve ses kanalı kalitesinin değiştirilmeyeceğini ifade ediyor, böylece daha hızlı oluyor. Daha sonra kesilen parçalar yine kalite değişimi olmadan aşağıdaki gibi tek bir video olarak birleştiriliyor.

mencoder vtr1.mpg vtr2.mpg vtr3.mpg -oac copy -ovc copy -o sonuc.mpg

2 yorum:

 1. çok sade ve güzel anlatmışşınız fakat şu kısmı anlamadım.[kaynak.mpg] ile yazdığımız yere videonun tam adresini mi yazmalıyım yoksa başka nasıl belli ederim doğru adresi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dosya komutu yazdığınız dizindeyse dosya adı yeterli, yoksa tam yolu yazmak şart. Ayrıca yazı çok eski 2011 yılına ait, artık ffmpeg yerine avconv kullanılıyor olması lazım.

   Sil