23 Ekim 2008 Perşembe

Pardus'a katkı yapmak

Pardus, 2007 sürümüyle beraber geniş kitlelere ulaşmayı başarabildi, ben 2008 sürümünün, 2007'den 2007.3'e kadar olan yükselen kalite ivmesini devam ettiremediğini düşünüyorum ama bu kullanıcı kitlesinin genişlemesini etkilemedi. Bunda mevcut kullanıcıların Pardus ile bir gönül bağı kurmuş olduğunu ve yeni kullanıcılar açısından da Ulusal Dağıtım fikrinin çekiciliğinin önemli rol oynadığını düşünüyorum. Bu kadar hızlı büyüyen bir toplulukta da projeye katkı yapmak isteyen her seviyeden kullanıcı olması beklenen bir durumdur.

Kullanıcıların az bir kısmının Linux konusunda tecrübeli ve yetkin kişilerden oluştuğu büyük çoğunluğunda AWB (Ağır Windows Bağımlılığı) olan kullanıcılar olduğu forum ve e-posta listelerinden anlaşılıyor. Bu çoğunluğun belgelendirme, çeviri ve hata raporlama konusunda planlı bir şekilde bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. AWB'den dolayı bu durumdaki kullanıcıların pek çoğu Linux dağıtımlarını birilerinin bir yerlerde kendi halinde kodladığı kendisinin de sadece inidirp kurup kullanacağı bir sistem olarak görüyor. Katkı konusunu da program yazmak olarak anlıyor. Bu konuda wiki sayfalarında belgeler var isteyen gider okur denilebilir ancak ben wiki sayfalarını sadece ne aradığını ve nerede bulacağını bilen kişilerin okuduğunu düşünüyorum. Bu durumda Pardus ekibince kullanıcılara tek adres olarak gösterilen özgürlükiçin sitesinin "Katkı" konusunda yol gösterici, bilinçlendirici ve özendirici yeni bölümleri ve projeleri olması gerektiğini düşünüyorum. Özgürlükiçin bugüne kadar hep içeriden dışarıya bir bilgi akışını sağlama yönünde gelişti, en son "Beyin" projesiyle dışarıdan içeriye akışı sağlayan bir gelişme sağlandı. Artık bundan sonraki adımların özelde "Katkı" konusunda ve genelde dışarıdan içeriye yönelik olması gerekiyor.

Bunları yazmama neden olan şey aslında ileri seviye bir kullanıcının aşağıdaki adreste gördüğüm pisi paketleri [1] , bu arkadaş Pardus'u kullanmış, kullanmakla kalmamış katkı da yapmış. Ama bu paketleri Pardus deposu yerine kişisel sayfasında yayınlamış. Acaba neden Pardus deposuna girmemiş, katkı için başvurmamış mı? başvurmak istemiş bilgi mi bulamamış? geri mi çevrilmiş? diğer dağıtımlar için yaptığı paketlere bakınca Pardus için de iyi bir katkıcı olabileceğini ama neden Pardus'un bu kişiyi kazanamadığını merak ettim. Daha korkunç bir soru acaba bu kişi gibi kendi halinde paketleme yapan kaç kişi var?

Pardus'un bir contrib deposu var ancak bu depoya herkes paket gönderemiyor, bu konudaki teknik konuları bilmiyorum ama contrib deposunun en az temel depo kadar formalite taşıdığını ve test süecine tabi olduğunu sanıyorum. Ben resmi depolarda olmayan paketlerin bulunduğu (belki kullanıcıların kendi yaptığı programlar için) kullanımı tamamen kullanıcıların sorumluluğunda olacak testleri ve bakımı kullanıcılar tarafından yapılacak ama Pardus sunucularından hizmet verecek daha özgür bir depo hayali kuruyorum.

Bu konuda zaten www.pardus-linux.org sitesi açtığı depo ile önemli bir adım atmıştı, ben bu depoların ve sitelerin ülkemizde ve Dünya'da daha da çoğalmasının Pardus'a her zaman fayda sağlayacağını düşünüyorum. Ama bu konularda öncülüğü Pardus ekibinin yapmasını da bekliyorum.

Belki yazılacak daha çok şey vardır ama aklıma gelenleri hızlıca yazdım.

[1] http://www.maccusfoto.nl/maxmenu/rpms.html

3 yorum:

 1. Katkıcı deposunun şartları resmi deponun ki ile aynı değil. Test süreci de islemiyor bu depo için. Elbette depoya gönderilen paketlerin belli bir kararlılıkta olması bekleniyor, fakat ağır sınırlamalar yok.

  Bunun dışında bende 3. şahısların açtığı bakımını yaptığı depolar konusunda sakınca görmüyorum. Fakat çekirdek ekipten olsun gönüllü geliştirici arkadaşlardan olsun bazı çekinceler gelmişti vakti zamanında. Bunları da dikkate almak lazım tabii ki :)

  YanıtlaSil
 2. Doğru noktalara parmak pasmışsınız, bu güzel eleştiri yazısından ötürü teşekkür ederim kendi adıma :)

  Dikkate alınacağını tahmin ediyorum.


  Selamlar.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,acaba msn üzerinden veya gmail gelen kutusu üzerinden iletişime geçebilir miyiz ? Konuyla ilgili sormak ve söylemek istediklerim var.

  serdar@birboluiki.net (msn)
  sozdeozne90@g.. e-mail adresim.

  YanıtlaSil