7 Ağustos 2011 Pazar

Xfce hala en iyi seçenek (benim için)

Linus'un Xfce kullandığı haberine hiç şaşırmadım. Genelde bilgisayarda masaüstü ile ilgilenmeyip uygulamalarla çalışan kişiler için masaüstünde en çok kullanılan eleman herhalde görev yöneticisi ve sayfalayıcıdır. Eh bunlar Xfce'de de KDE'de de GNOME'da da hemen hemen aynı işlevsellikte mevcut. Herhalde Linus (Torvalds) da böyle birisi.

Adam haklı plasma eklentileriyle ne yapacak veya Unity'nin yeni kurallarıyla mı uğraşsın (hiç kullanmadım henüz). Ben de uzun zamandır Xfce kullanıyorum, arada KDE'de kullanıyorum ama KDE masaüstüm hep Xfce'deki gibidir mesela.

Yani adamın derdini anlıyorum, masaüstü ayak bağı olmasın yeter diyor. Eh bir de şak diye açılıp kapanıyorsa öp de başına koy.

Ama yanlış anlaşılmasın Conky ve Cairo Dock gibi zımbırtılarla Xfce de çok çekici bir masaüstüne dönüşebiliyor, gogıl görsellerde bir gezince insanların neler yaptıklarına şaşırıyorum, bence "Masaüstü Süsleme Sanatı" diye bir sanat dalı bu, bazı adamlar gerçekten sanatçı gibi beziyor, baktıkça insanın dibi düşüyor. Compiz ile coşkuyu verince de demeyin keyfine :)3 yorum:

 1. Bende sizin gibi düşünüyorum.Ve bu aralar xfce kullanan dağıtımlara baktım.Aslında xubuntu tercih edicektim fakat kullandığım bilgisayar ve ubuntu pek anlaşamıyorlar(hp g62) pardus ta sıkıntı oluşmuyor ama kde de bana fazla şatafatlı geliyor doğrusu.Acaba siz xfce li pardus mu kullanıyorsunuz yoksa Çomak projesinin ürünü olanı mı?

  YanıtlaSil
 2. Önce ÇOMAK deposunu eklemiştim oradan kullanıyordum, paketler Pardus deposuna eklenince de oradan kurdum. Sanıyorum ÇOMAK deposundaki paketler Pardus deposuna eklenerek proje sonlandırılacak.

  YanıtlaSil
 3. ali bey, ben gnome ile başladığım yolculuğa gnome forku bir uygulama ile devam edecek gibiyim :) onlar geliştirmese de bu kervan yürür...

  çok ilginç, phpBB2 desteği kesileli 4-5 sene oldu belki; hala daha çalışan phpbb2 forumları görüyorum ve kendime phpbb türkiye projesindeyken phpbb3 için harcadığım zamana acıyorum...

  YanıtlaSil